Committees (2017-18)

                                                                                         
 

 SPORTS COMMITTEES
(In District Order)

Football: (1) Fred Riley, Davidson, Bi-District Lev Holly, Blount  (2) George Sanders, Geneva. (3) Brent Hubbert, Maplesville Bi-District-Tyrone Rogers, Robert E. Lee . (4) Danny Horn, Benjamin Russell (5) Buddy Anderson, Vestavia Hills; Bi-District Andre Robinson, Parker (6) Kris Herron, Central Clay Co. (7) Dale Jeffreys, Colbert Co.; Bi-District Lymos McDonald, Cherokee. (8) Bob Godsey, Hartselle

Volleyball: (1) Nancy Shoquist, Mary Montgomery; Bi-District Edoli Herrion, Daphne (2) Janie Wiggins, Enterprise. (3) Julie Gordon, Montgomery Academy; Bi-District-Virginia Franklin, Carver (4) Pam Robinson, Benjamin Russell. (5) Katie Riggins, Hewitt-Trussville; Bi-District N/A. (6) Joi Watts, White Plains (7) Ryan Roberson, Brooks; Bi-District Candace Byrd, R.A. Hubbard (8) Tanya Wigley Broadway, Grissom


Basketball: (1) (boys) Cedric Yelding, Daphne (girls) Charlie Shipp, Davidson; Bi-District-Darrell Walton, LeFlore (2) (boys) Mike Henry, Headland Chad McKnight, Samson. (3) (boys) Tommy Tisdale, Keith (girls) Eric Bailey, Maplesville– N/A. (4) (boys) Steven Davis, Smith Station  (girls) Devin Booth, Opelika (5) (boys) Tim Shepler, Homewood, (girls) Tiffany Fredrick, Hoover; Bi-District N/A. (6) (boys) William Copeland, Sylacauga (girls) Kim Nails, Southside

(boys) Scott Veal, Phillips (girls) Pat Byrd, R.A. Hubbard; Bi-District-Anthony Reid, Florence (boys) Patrick Harding, Albertville (girls) Carey Ellison, Pisgah 


Baseball: (1) Kevin Raley, UMS Wright; Bi-District – Kasuah Bullard, Williamson (2) Tyler Dent, Andalusia. (3) Ken Whittle, Trinity Presbyterian; Bi-District-David Thomas, Robert E. Lee  (4) Adam Clayton, Tallassee (5) Lee Gann, Mt. Brook; Bi-District-Tyrus Moss, Parker  (6) Wes Brooks, Oxford  (7) Phil Bates, Colbert Co.; Bi-District Todd McNutt, Haleyville (8) Adam Keenum, Boaz


Softball: (1) Tony Scarbrough, Baker; Bi-District- Anthony Cox, Baldwin Co. (2) Patricia Ball, Dothan. (3) Chris Goodman, Alabama Christian; Bi-District Mark Eubanks, Jeff Davis (4) Scott Meadows, Beauregard (5) Shawn Maze, Mortimer Jordan; Bi-District Rachel White, Center Point (6) Brian Hess, Alexandria. (7) Josh Graham, Lawrence County. Bi-District- Darrell Thomas, Berry  (8) Brett Nave, East Limestone

 

Track: (1) Pat Galle, UMS-Wright; Bi-District-Eddie Brundidge, T.R. Miller  (2) Chris Cooper, Dothan  (3) Michael Floyd, Montgomery Academy; Bi-District-Angelo Wheeler, Park Crossing (4) Glenn Copeland, Beauregard (5) Devon Hind, Hoover (5) Bi-District Gary Ferguson, Shades Valley (6) Mason Dye, St. Clair Co. (7) Nick Vinson, R.A. Hubbard; Bi-District-Steve Reaves, Winfield. (8) Jace Wilemon, Falkville

 

Tennis: (1) Chip Travis, Saraland (1) Bi-District N/A.

(2) Stephen Phillips, Enterprise (3) David Bethea, Montgomery Academy (3) Bi-District – N/A. (4) Wesley Coleman, Benjamin Russell (5) Mike Higginbotham, Hewitt-Trussville; Bi-District Jimmy Thomas, Ramsay (6) Amy Funderburg, Pell City. (7) Jana Killen, Deshler Bi-District-Josh Dobbins, Russellville (8) Sue Marshall, Randolph

 

Golf: (1) David Hewes, Theodore; Bi-District Roy Davis, Blount (2) Will Beason, Houston Academy  (3)Tim Bethea, Trinity Presbyterian; Bi-District-Nigel Card, St. James (4) Buster Daniel, Valley (5) David Aikens, Northridge; Bi-District Alex Wilson, Huffman (6) Jason Pierce, Glencoe (7) Derrick Gargis, Muscle Shoals; Bi-District– Scott Bayles, Florence (8) Ryan Jones, Scottsboro

 

Wrestling: (1) Matt Blake, Spanish Fort; Bi-District N/A. (2) TBA. (3) Trent Staggs, Prattville Christian; Bi-District Nolan Miller, Park Crossing (4) Nick Tucker, Auburn. (5) Shawn Weltzin, Thompson Shawn Bi-District Tee Adams, Hewitt Trussville. (6) Frank Hartzog, Alexandria (7) Jae Lockett, Deshler; Bi-District-Mike Smothers, Muscle Shoals. (8) Michael Pruitt, Arab


Swimming & Diving: (1) Cathy Hudson, Fairhope; Bi-District N/A. (2) Trent Trawick, Enterprise (3) Mary Skipper, Prattville; Bi-District N/A. (4) Jeff Dellinger, Auburn (5) Lisa Rigsby, Hoover; Bi-District-Anthony Harris, Central Tuscaloosa (6) Paula Reynolds, Gadsden City (7) Holly Randolph, Deshler; Bi-District N/A. (8) Wade Thaxton, Bob Jones

 

Soccer:  (1) Joe Moody, Mary  Montgomery;  Bi-District Cameron Williams, Daphne (2) Nathan Renfro-Carroll. (3) Wilfredo Navidad, Montgomery Academy; Bi-District N/A. (4) Johanna Angelo, Stanhope Elmore  (5) Joe Webb, Mt. Brook; Bi-District Gail Quinn, Huffman (6) Matt Zedaker, Sylacauga (7) Glen Harscheid, Florence; Bi-District N/A. (8) Brian Quarles, Arab

 

Cross Country: (1) Paul Agnew, Baker;  Bi-District N/A.(2) Nicholas Ireland, Providence (3) Jordan Arkle, Prattville; Bi-District N/A. (4) Ron Peters, Smiths Station. (5) Michael McGovern, Mt. Brook; Bi-District Preston Wilson, Center Point  (6) Brad Hood, Pleasant Valley (7) Stanley Johnson, Lawrence Co.; Bi-District Brandon Barringer, Hatton. (8) Clay Campbell, Cold Springs

 

Cheerleading: (1) Elizabeth Blackburn, Mary Montgomery. Bi-District-Kim Windham, Vigor. (2) Lorrie Harrison, Opp. (3) Tammy Hand, Chilton Co.; Bi-District Ernestine Womack, Autaugaville  (4) Stephanie McDonald, Beauregard (5) Melissa Caffey, Vestavia  (5) Bi-District N/A. (6) Lisa Burt, Sand Rock. (7) Danelle Hillman, Muscle Shoals. (8) Connie Cochran, Fyffe

 

Bowling: (1) Tony Neal, Mary Montgomery Bi-District N/A. (2) Morgan Boyd, Dothan. (3) Bobby Abrams, Jeff Davis; Bi-District N/A. (4) Wes Dunsieth, Stanhope Elmore  (5) Steven Hobbs, Spain Park; Bi-District N/A. (6) Michael Easley, Saks. (7) Bi-District N/A (8) Michael Hoyle, Bob Jones



                                                                          PRINCIPALS' ADVISORY COMMITTEE

(1) Chip Menton, Theodore; Bi-District Jerome Woods, Blount (2) Joseph Dean, Greenville (3)  Clarence  Jackson,  Southside-Selma; Bi-District N/A. (4) Farrell Seymore, Opelika  (5) Reggie Ware, Bessemer; Bi-District N/A. (6) Greg Foster, Handle (7) Donnie Davis, Covenant Christian; Bi-District N/A. (8) N/A.

                                                                             AHSADCA ADVISORY COMMITTEE

(1) Eric Collier, Theodore; Bi-District-Anthony Shamburger, LeFlore (2) Trent Taylor, Andalusia. (3) Cedric Brown, Southside-Selma; Bi-District – N/A. (4) Pam Holloway, Dadeville (5) Jeff Caufield, Trussville; Bi-District N/A. (6) Clint Smith, Jacksonville (7) Bi-District N/A. (8) April Marsh, Bob Jones



                                                                    JUNIOR HIGH-MIDDLE SCHOOL COMMITTEE

(1) Wes Lathan, UMS Wright; Bi-District N/A. (2) Jeff Torrence, Honeysuckle . (3) Blaine Hathcock, Demopolis MS; Bi-District N/A. (4) Keith York, Opelika MS . (5) Demarcus Gates, Smith MS; Bi-District N/A. (6) Greg Watkins, Hokes Bluff MS. (7) Steven Deavours, Hamilton MS –; Bi-District N/A. (8) John Ingram, Arab


                                                                   SUPERINTENDENTS' ADVISORY COMMITTEE

Dr. Aaron Milner, Saraland City Schools; Mr. Luke Hallmark, Marengo County Schools; Mr. Michael Smithart, Elba City Schools; Mr. Chuck Marcum, Roanoke City Schools; Dr. Jeff Goodwin, Oxford City Schools; Dr. Bill Cleveland, Homewood City Schools; Mr. Ryan Hollingsworth, Marion County Schools; Dr. Michael Douglas, Decatur City Schools; Mr. Matt Massey, Madison County Schools; Dr. Eric Mackey, Executive Director, School Superintendents of Alabama