Sunday, August 25, 2019

 

            


AHSAA News

rss

AHSAA News


Defending Boys’ and Girls’ State Champs in Field as AHSAA’s State Bowling Playoffs Begin Thursday with North & South Regionals at Vestavia, Mobile

     MONTGOMERY – Qualifiers for the AHSAA’s South and North Regional Bowling Tournaments which get underway Thursday, Jan. 17, are set with 16 girls’ and 16 boys’ teams at each site.
Two-time defending girls’ state champion Southside-Gadsden and defending boys’ state champion Buckhorn will highlight the North Regional field set to compete at Vestavia Bowl Thursday and Friday. First and second-place finishers
in regular-season area competition earned  berths in the regional tournaments.
     The South Regional Championships will be held at the AMF Camillia Lanes in Mobile. Defending regional champs Baker (boys) and Auburn (girls) are back to defend titles won in 2018.
     Eight teams in each division will advance to the AHSAA’s fourth annual State Bowling Championships at Oak Mountain Lanes in Pelham Jan. 24-25.
     Thursday’s first day of competition will be three traditional games with all 16 teams being seeded for Friday’s championship play based on total team scores from the first day.
     The championship bracket competition will be head-to-head team competition in a 16-team bracket with teams competing in one traditional game and three Baker games and winners advancing from each round.
The top eight boys’ and girls’ eight teams from each region will advance to the State Championships.

      Previous state champions include:
      2018:               Southside-Gadsden (Girls)         Buckhorn (Boys)
      2017:               Southside-Gadsden (Girls)         Spain Park (Boys)
      2016:               Sparkman (Girls)                              Spain Park (Boys)
   

  Regional Tourney qualifiers include:


AHSAA 2019 Bowling Championships
South Regional Tournament, Jan. 17-18
(Format: First day: 3 traditional games; Day 2: Baker format)
At AMF Camillia Lanes, Mobile
GIRLS QUALIFIERS (Area Record listed)
A-1 Champ:
McGill-Toolen Catholic (10-0), Mobile
A-1 RU: UMS-Wright (7-3), Mobile
A-2 Champ: Baker (10-0), Mobile
A-2 RU:
Satsuma (8-2)
A-3 Champ:
Daphne (10-0)
A-3 RU:
Gulf Shores (7-3)
A-4 Champ:
Houston Academy (3-1), Dothan
A-4 RU:
Northview (3-1), Dothan
A-5 Champ:
Stanhope Elmore (8-0), Millbrook
A-5 RU:
Auburn (6-2)
A-6 Champ:
Spain Park (6-0), Hoover
A-6 RU:
Oak Mountain (4-2)
A-7 Champ:
Thompson (8-0), Alabaster
A-7 RU:
Pelham (5-3)
A-8 Champ:
Vestavia Hills (10-0)
A-8 RU:
Homewood (8-2)

BOYS’ QUALIFIERS (Area Record listed)
A-1 Champ:
Murphy (11-1), Mobile
A-1 RU: McGill-Toolen Catholic (10-2), Mobile
A-2 Champ: Baker (11-1), Mobile
A-2 RU:
Mary Montgomery (11-1), Semmes
A-3 Champ:
Spanish Fort (12-2)
A-3 RU:
Foley (10-4)
A-4 Champ:
Houston Academy (3-1), Dothan
A-4 RU:
Northview (2-2), Dothan
A-5 Champ:
Stanhope Elmore (10-0), Millbrook
A-5 RU:
Auburn (8-2)
A-6 Champ:
Oak Mountain (7-1)
A-6 RU:
Spain Park (7-1), Hoover
A-7 Champ:
Hoover (9-1)
A-7 RU:
Thompson (9-1), Alabaster
A-8 Champ:
Vestavia Hills (12-0)
A-8 RU:
Ramsay (9-3), Birmingham

North Regional Tournament, Jan. 17-18
At Vestavia Bowl, Vestavia Hills
GIRLS QUALIFIERS
A-9 Champ:
Lamar County (2-0), Vernon
A-9 RU: Northridge ( 0-2), Tuscaloosa
A-10 Champ: Hillcrest (6-0), Tuscaloosa
A-10 RU:
Holy Spirit Catholic (3-3), Tuscaloosa
A-11 Champ:
Corner (9-1)
A-11 RU:
Gardendale (6-4)
A-12 Champ:
Hewitt-Trussville (7-1)
A-12 RU:
Pinson Valley (6-2)
A-13 Champ:
Southside (6-0), Gadsden
A-13 RU:
(Etowah (4-2), Attalla
A-14 Champ:
Hartselle (9-1)
A-14 RU:
East Limestone (9-1)
A-15 Champ:
Sparkman (6-0), Harvest
A-15 RU:
(Grissom (3-3), Huntsville
A-16 Champ:
Hazel Green (10-0)
A-16 RU:
Randolph (7-3), Huntsville

BOYS’ QUALIFIERS
A-9 Champ:
Northridge (3-1), Tuscaloosa
A-9 RU: Lamar County (3-1), Vernon
A-10 Champ: Hillcrest (10-0), Tuscaloosa
A-10 RU:
Holt (8-2), Tuscaloosa
A-11 Champ:
Shades Valley (7-3), Irondale
A-11 RU:
Corner (7-3)
A-12 Champ:
Hewitt-Trussville (6-0)
A-12 RU:
Pinson Valley (3-3)
A-13 Champ:
Southside (9-1), Gadsden
A-13 RU:
Gadsden City (9-1)
A-14 Champ:
East Limestone (10-0)
A-14 RU:
Hartselle (8-2)
A-15 Champ:
Sparkman (9-1), Harvest
A-15 RU:
James Clemens (9-1), Madison
A-16 Champ:
Buckhorn (9-1)
A-16 RU:
Hazel Green (8-2)



Comments are closed.